Holtingerpoort bij Havelte is klaar voor de zomer

30 jun , 10:38 Regio Meppel
havelte holtingerpoort1
Eigen foto

Havelte - Vele handen en vele uren arbeid hebben er voor gezorgd dat de Holtingerpoort, de toegangspoort tot het Holtingerveld, klaar is voor de zomer. Stukken natuurgebied zijn zorgvuldig onder handen genomen, paden zijn vrij gemaakt, informatievoorzieningen zijn opgefrist en bijgeplaatst om bezoekers te verwelkomen.

De plekken waar afgelopen jaren veel last was door wateroverlast, zijn voorzien van een goede waterafvoer. De zandspeelplaats bij OER Brasserie is uitgebreid tot een waar strand, met picknicktafels en parasols. Er is een nieuwe trap aangelegd naar de picknickbank boven op de wal; op één van de punten op de wal is een bankje geplaatst, vanwaar je een prachtig uitzicht hebt over de gehele Poort richting de schaapskooi.

Grotere projecten werden samen met organisaties en overheden uitgevoerd. Met de actieve medewerking van Landschapsbeheer Drenthe is een grote hoeveelheid boompjes en opschot boven op de wal verwijderd. Samen met de nieuwe boswachter én medewerkers van Staatsbosbeheer is het gelukt om de vijver bij de schaapskooi grotendeels op te snoeien. De waterkant ligt er weer ruim en overzichtelijk bij, in de hoop dat de verdwenen orchideën zich zullen gaan herstellen. De gemeente Westerveld heeft de wadi’s rigoureus aangepakt. Gras en riet zijn gemaaid, boompjes en struiken met wortel en al verwijderd. Ook dat ziet er mooi uit, hoewel het riet en de lisdodde zich al weer uitbundig laten zien. Een nieuwe maaibeurt staat in de planning. Nu nog proberen al het water van de Havelterberg naar de wadi’s te leiden en daar voor langere tijd zien vast te houden. Daarvoor is het noodzakelijk het lek te lokaliseren en dichten. Gedacht kan worden aan een nieuwe dikke leemlaag.

Twee speurtochten

De twee door TIP verzorgde speurtochten voor kinderen, het Kabouterpad en het Mammoetspoor zijn weer zo goed als compleet. Er ontbreekt nog één kabouter met opdrachtnummer 10, daar wordt nog aan gewerkt. Een deel van de Kabouterroute is opgehoogd en helemaal hersteld. De gladde, diepe greppel is voorzien van een bruggetje. De Kabouterkeuken achter Brasserie OER is herplaatst en geverfd. Enkele gebruiksvoorwerpen en routeaanduiding voor de mammoetjagers zijn hersteld. Het ziet er allemaal weer voortreffelijk uit.

Daarnaast is er veel aandacht besteed aan het behoud en herstel van de biodiversiteit in het gebied. Vanuit het plan tot herinrichting Holtingerpoort zijn inmiddels een aantal appelbomen van verschillende oude rassen geplant en moet de weelderige bloemenweide bijdragen aan de bescherming van insecten, zoals bijen en vlinders, die van cruciaal belang zijn voor het ecosysteem.

Educatieve wandelroutes

Er is voor iedereen van alles te ontdekken. Voor de jongeren onder ons zijn er educatieve wandelroutes.

Interactieve spelletjes brengen hen dichter bij de natuur en leren hen spelenderwijs over de flora en fauna van het gebied. Daarvoor is er een bezoekerscentrum (TIP) waar verhalen over het Holtingerveld, zijn historie en unieke ecosystemen worden verteld.

Om het aanbod helemaal compleet te maken, zou een oorlogsmuseum een geweldige aanvulling zijn. Op het terrein zijn wel locaties aan te wijzen die uitermate geschikt zijn om daar een onderkomen te realiseren. De behoefte hieraan is wel gebleken tijdens de tentoonstelling, die in de maand mei is georganiseerd in de Holtinger schaapskooi. De bezoekersaantallen overtroffen alle verwachtingen.

Al deze werkzaamheden waren nooit mogelijk geweest, als er niet de nodige vrijwilligers en ondersteuning zou zijn geweest. Heel veel dank voor de geschonken waren en diensten gaat uit naar de volgende bedrijven: Bruggeman, huishoudartikelen Havelte, Landbouwmechanisatiebedrijf Bijker, Nijeveen, Van Dijk Tuin en Park uit Uffelte, Bouwbedrijf van Kampen uit Wapse, Sok Houthandel uit Meppel, Timmerman Groenvoorziening, Uffelte en speciale dank naar OER Brasserie en TIP voor het aanbieden van de koffie en dergelijke. De initiatiefnemers zijn afkomstig van de “Groengroep Holtingerpoort”: Koos Brommer, Henk Doeven en Roelof Prikken.

Eigen foto
Eigen foto