Frederiksoord - De historische stook van bakstenen op 5 augustus is succesvol verlopen. Ruim 500 bruikbare stenen kwamen, na afkoelen, uit de oven. Op woensdag werd in de vroege ochtend de oven aangestoken en ‘s avonds rond 20:00 werd de laatste turf erin geschoven. Twee dagen later was de oven zover afgekoeld dat hij geopend kon worden om de verse stenen te beoordelen.
Ruim 60 belangstellende bezoekers kwamen dit evenement bezoeken. Naast het bekijken van het stoken, konden zij ook nieuwe stenen vormen uit plaatselijk gedolven leem. Na droging zullen deze bij een volgende stook tijdens de Kolonistendag van 18 oktober gebakken worden.
Bakken zoals in 1818
De werkgroep probeert zoveel mogelijk het bakproces te volgen zoals in het begin van de 19e eeuw in de koloniën gebruikelijk was. Dus niet stoken met steenkool maar met turf en hout. Men bouwde toen kleine ovens gebouwd met wanden van afgekeurde stenen (misbaksels) uit vorige stoken. Deze oven werd gevuld met verse, gedroogde groenlingen. De zo gebakken stenen werden beoordeeld op kwaliteit: harde stenen (klinkers) voor de fundering en de buitenmuren; zachte stenen voor het binnenwerk. De veldoven stond naast de plek waar de nieuwe woning gebouwd werd.
Volgende stook
De komende tijd gaat de werkgroep nieuwe groenlingen vormen voor de eerstvolgende stook. Die wordt gehouden op de Kolonistendag van zondag 18 oktober. Het vormen van deze groenlingen gebeurt op werkochtend op 22, en 29 augustus en 05 en 12 september op het terrein van De Proef, Majoor van Swietenlaan 15 in Frederiksoord (ingang via de Graaf Van Limburg Stirumlaan) .
Wie nieuwsgierig is geworden hoe dit allemaal gaat, kan bellen met 06-44388094 (Thijs van Buuren) of een mail sturen naar [email protected]. Meer info: www.kolonieveldoven.nl.