NV Rendo pakt 8 miljoen winst, maar zorgen over tempo van energietransitie

26 mei , 16:37 Nieuws
nv rendo 83
Foto: NV Rendo

Meppel - NV RENDO Holding publiceert jaarcijfers en kan een resultaat in 2024 van 8 miljoen euro positief noteren. De netbeheerder maakt zich echter wel zorgen over het tempo van de energietransitie.

Onlangs hebben de negen aandeelhoudende gemeenten in Drenthe en Overijssel van NV RENDO Holding de jaarrekening over 2024 vastgesteld. Waar een positief resultaat van 8 miljoen is behaald, was een resultaat van EUR 6,4 miljoen begroot. In 2023 bedroeg het resultaat bijna EUR 7,3 miljoen positief. Van het resultaat wordt ruim EUR 5,52 miljoen uitgekeerd aan de aandeelhoudende gemeenten van NV RENDO Holding.

Ondanks het goede financiële resultaat maakt RENDO zich zorgen over het tempo van de energietransitie in haar werkgebied in Drenthe en Overijssel. Het elektriciteitsnet zit propvol, warmtenetten komen moeizaam van de grond en de productie van groen gas komt te langzaam op gang. Om tempo te maken is in Hoogeveen inmiddels een versnellingsatelier geïntroduceerd om de realisatie van een groot elektriciteitsonderstation te bespoedigen. Initiatiefnemers zijn VNO-NCW, TenneT en RENDO. Ook provincie Drenthe en gemeente Hoogeveen zitten aan tafel. Alles op alles wordt gezet om het station in 2028 in bedrijf te krijgen.

Groen gas niet hard genoeg

De groen gasproductie in Drenthe en Overijssel gaat nog niet hard genoeg. Gelukkig heeft het kabinet onlangs groen licht gegeven voor de zogenaamde bijmengverplichting in 2027, waardoor de productie zal stijgen. Stagnerende vergunningverlening in verband met de stikstofproblematiek leidt echter tot vertraging. RENDO algemeen directeur Eddy Veenstra: ‘’Het is bijzonder dat groen gasproductie uit mest, dat leidt tot stikstofreductie, geen vergunning krijgt in verband met de stikstofproblematiek. Dit is moeilijk te rijmen, vooral voor betrokken ondernemers. In Drenthe en Overijssel zijn er inmiddels meerdere voorbeelden, waarbij groen gasprojecten door de stikstofproblematiek stagneren.’’

Een belangrijke poot binnen NV RENDO Holding betreft glasvezelinfrastructuur. RENDO Fiber, een gezamenlijk bedrijf van RENDO en DELTA Fiber, heeft inmiddels glasvezelinfrastructuur aangelegd in dertien gemeenten in Drenthe en Overijssel. Ook in 2024 zijn verschillende projecten afgerond.

Het jaarverslag 2024 van NV RENDO Holding is te op de website: www.rendogroep.nl