Plan van Arriva om treinen in noorden te laten rijden is stap dichterbij

18 mrt 2023, 11:21 Meppel
arriva 413 zwolle
Wikimedia / Alfenaar

De kans is groter geworden dat Arriva met treinen gaat rijden op de trajecten Groningen-Zwolle en Leeuwarden-Zwolle. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat vroeg de Autoriteit Consument & Markt (ACM) om hier onderzoek naar te doen. De ACM ziet daar vanaf.

Arriva wil vanaf 2025 twee stoptreinen per uur laten rijden tussen Leeuwarden en Zwolle. Tussen Heerenveen en Leeuwarden wil Arriva vier extra spitstreinen in de ochtend en vier extra spitstreinen in de middag laten rijden.

NS tot 2025

De NS mag van de overheid tot en met 2024 reizigers vervoeren op de belangrijkste spoortrajecten: het hoofdrailnet. Daarna vervalt dat contract. Het was de bedoeling dat ACM zou onderzoeken of het plan van Arriva in strijd is met de afspraak tussen de NS en de overheid.

Maar aangezien het nog niet duidelijk is hoe de situatie er op het spoor er na 2024 uitziet, zegt de ACM dit onderzoek niet te kunnen uitvoeren. Zo is nog niet duidelijk of de NS de treindienst mag blijven verzorgen. Arriva ziet het niet doorgaan van het onderzoek als een goede stap, omdat het een mogelijke spelbreker zou kunnen zijn.

Extra stop Meppel

De Arriva-sneltreinen stoppen volgens het plan niet alleen in Assen, maar ook in Hoogeveen. De nieuwe sneltrein stopt in Meppel in de ochtend in de richting van Groningen en in de middag vanuit de richting Zwolle. Meppel krijgt daarmee een extra verbinding van en naar Groningen. Stoptreinen stoppen voortaan ook in Staphorst als het aan Arriva ligt.

ProRail onderzoekt of er ruimte is op het spoor voor het plan van Arriva. Voor de zomer komt het kabinet met meer duidelijkheid over het contract met de NS voor na 2024.

arriva 413 zwolle

Arriva wil vanaf 2025 treinen laten rijden van Zwolle naar Groningen en Leeuwarden